DESTİNASYON

Karadeniz denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Trabzon, eşsiz doğal güzellikleri ile her köşesinde ayrı bir hazine barındırıyor. Günümüze kadar korunarak gelmiş olan Trabzon Kalesi ve surlar şehrin eski yapılarını oluşturuyor. Bugünkü surların en eski bölümü Roma devrine kadar uzanıyor. Dünyaca ünlü Sümela Manastırı şehrin, hatta Doğu ve Orta Karadeniz'in en görkemli yapısı.


Bu önemli doğa ve kültür şehrinde müzeler de öne çıkıyor. Trabzon'un ve bölgenin tarihi, gelenekleri ve kültürü hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler Trabzon'da yer alan müzeleri gezebilir, Trabzon'u daha yakından tanıyabilirler.

Trabzon Maçka ilçesinin Altındere Köyü'nde, Karadağ'ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında Meryem Ana adı ile anılır. Vadiden 300 metre yükseklikte bulunan yapı, bu konumu ile manastırların şehir dışında, ormanlarda, mağaralarda ve su kenarlarında kurulma geleneğini sürdürmüştür. 

Sümela Manastırı'nın yanı sıra Trabzon'da gezebileceğiniz diğer manastır ve kiliseler arasında Vazelon Manastırı, Kızlar Manastırı, Kaymaklı Manastırı, Peristera Manastırı ve St. Eugenius Kilisesi bulunmaktadır.

Trabzon Müzesi, Trabzon Ayasofya Müzesi, Cevdet Sunay Müzesi, Geleneksel Yaşam Sergisi ve Atatürk Köşkü gibi önemli müzeleri barındıran Trabzon'un bir başka zenginliği de yayla turizmi. Bölgenin doğa harikası yaylalarını barındıran, çevre illere bağlı yaylara da yakınlığıyla dikkat çeken Trabzon'da Eriklibeli Yaylası, Lapazan Yaylası, Haçka Obası Yaylası, Garester Yaylası, Şolma Yaylası, Sultan Murat Yaylası, Şekersu Yaylası ve Haldizen Yaylası Trabzon'da görülmeye değer yaylalar arasında yer almaktadır.

Eşsiz doğal güzellikleri ile her köşesinde ayrı bir hazine barından Trabzon'un doğasına keşfe çıktıysanız Uzungöl'ü, Çal Mağarası'nı, Sera Gölü'nü ve Altındere Vadisi ile Akçaabat'ı, Sürmene'yi, Maçka ve Çaykara'yı görmeden Trabzon'dan ayrılmayın.